Комунальна соцiальна установа 'Київський міський комплекс соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю'


День відкритих дверей єдиного в Україні міні-гуртожитку для людей з інтелектуальною недостатністю
Всеукраїнська громадська організація

„Коаліція захисту прав інвалідів та осіб із інтелектуальною недостатністю”

м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39/41, оф.801, тел. 496-52-92, 8-067-659-29-36, ел. пошта vgo.coalition@gmail.comЗвіт про проведення заходу:

 

день відкритих дверей єдиного в Україні міні-гуртожитку для людей з інтелектуальною недостатністю –

на честь п’ятиріччя роботи закладу та у зв’язку із загрозою його закриття

 

15 березня 2011 року в Києві за адресою: вул. Сиваська, 16А (Київський міський комплекс соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю) відбувся День відкритих дверей у комунальній соціальній установі «Київський міський комплекс соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю» (міні-гуртожиток для людей з розумовою відсталістю) на честь п’ятиріччя роботи закладу та з метою привернення уваги громадськості до катастрофічної ситуації, яка склалася довкола його приміщення через виділення земельної ділянки, на якій розташований заклад, інвестору під забудову з правом знесення будівлі.

Внаслідок бездіяльності київської влади з вирішення питання щодо приміщення міні-гуртожитку та непродовження терміну його оренди в 2011 році заклад знаходиться на межі закриття, а мешканці цього єдиного в Україні закладу для підтриманого проживання в громаді людей з інтелектуальною недостатністю опинилися перед загрозою виселення.

День відкритих дверей у міні-гуртожитку проводився в рамках проекту «Підготовка бюджетного моніторингу та адвокаційної кампанії спільного проживання для інвалідів з розумовою відсталістю», який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

За програмою заходу відбулися:

  • Огляд міні-гуртожитку для людей з розумовою відсталістю, знайомство з мешканцями та персоналом;

  • Презентація пропозицій до національної влади стосовно проведення всеукраїнського експерименту із автономного проживання в громаді з підтримкою інвалідів з розумовою відсталістю та психічними розладами до 2020 року;

  • Дискусія про перспективи роботи міні-гуртожитку в Києві та створення системи подібних закладів в столиці та в Україні;

  • Майстер-клас з виготовлення декоративних свічок, листівок та інших виробів клієнтів та працівників Комплексу соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю.

 

У Дні відритих дверей взяли участь представники органів міської та національної влади, народні депутати, представники громадських організацій, міжнародних донорських фондів та ЗМІ. Учасники підтримали пропозицію ВГО „Коаліція” звернутися до національної влади з проханням щодо проведення всеукраїнського експерименту із автономного проживання в громаді з підтримкою інвалідів з розумовою відсталістю та психічними розладами до 2020 року.

 

Інформаційна довідка про ситуацію довкола приміщення міні-гуртожитку для інвалідів з розумовою відсталістю по вул. Сиваська, 16А

 

Комунальна соціальна установа «Київський міський комплекс соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю»  (далі – Комплекс) створена у 2009 році (Рішення Київради №324/1380 від 23.04.2009) за результатами міського експерименту із соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю, який здійснювався впродовж 2006-2010 рр. за підтримки міської програми «Турбота».

Комплекс знаходиться у приміщенні, виділеному Київрадою за адресою: вул. Сиваська, 16А. Земельна ділянка, на якій розташована будівля Комплексу, ще 2007 року була передана інвесторові з правом знесення будівель.

Внаслідок бездіяльності влади з вирішення питання щодо приміщення Комплексу та непродовження терміну його оренди в 2011 році заклад опинився на межі закриття, а його мешканці – перед загрозою виселення. Нині у відділенні постійного перебування Комплексу мешкають 16 інвалідів з розумовою відсталістю, ще 24 інваліди отримують послуги з реабілітації в денний час.

Ініціатором створення першої в Україні установи для підтриманого проживання в громаді людей з розумовою відсталістю, яку в професійному середовищі визначають як «міні-гуртожиток», було Благодійне товариство «Джерела». Робота зі створення в Києві міні-гуртожитку для людей з розумовою відсталістю  розпочалася  ще у 2001 р. Декілька рішень Київради, прийнятих у 2001-2010 роках  передбачали закріплення за установою приміщень за адресами: вул. Сиваська, 16А і 12/1, а Рішенням Київради за №324/1380 від 23.04.2009 р. майно, що знаходиться за вказаними адресами, мало бути передано Комплексу на праві оперативного управління.

Свою частину зобов’язань відповідно до Рішення Київради виконали Головне управління праці та соціального захисту населення та Управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці м. Києва: було підведено підсумки п’ятирічного експерименту, створено комунальну соціальну установу, установа працювала всупереч труднощам, пов’язаним з економічною кризою.

Натомість Головне управління комунальної власності м. Києва виконало Рішення Київради за №324/1380 від 23.04.2009 у вельми дивний спосіб – координувало передачу для Комплексу меблів, посуду, м’якого інвентарю, обладнання, однак «забуло» передати самі приміщення, які мали цільове призначення ще з 2001 року. Причина – земельні ділянки, на яких розташовані будівлі по вул. Сиваська, 16А та 12/1 ще 2007 року передано інвесторові з правом знесення будівель. І це при тому, що впродовж 2002-2005 років було виконано ремонтних робіт у вказаних приміщеннях на суму понад 1 млн. грн. за рахунок міського бюджету.  

Тобто Рішення Київради за №324/1380 від 23.04.2009 р. було виконано не повністю. Альтернативного рішення щодо виділення місця для надання послуг інвалідам не запропоновано, планується знесення будівель, на ремонт яких вже витрачено значні кошти платників податків, усіляко гальмується укладання договору оренди на 3 місяці і винесення на сесію Київради питання про укладення договору оренди, не пропонується рішення щодо забезпечення місця роботи

Комплексу після знесення будівель по вул. Сиваська, 16А та 12/1.

Бойкотування Головним управлінням комунальної власності м. Києва Рішення Київради про передачу приміщень по вул. Сиваська, 16а та 12/1 в управління Комплексу соціальної адаптації інвалідів з розумовою відсталістю порушує низку законів, зокрема:

  • Конституцію України, Ст. 118: «Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами».

  • Закон України «Про ратифікацію Конвенції ООН про права інвалідів №1767-VI (1767-17) від 16.12.2009, Ст. 18: «Держави - учасниці цієї Конвенції визнають рівне право всіх інвалідів жити у звичайних місцях проживання, коли варіанти вибору є рівними з іншими людьми, і вживають ефективних і належних заходів для сприяння повній реалізації інвалідами цього права та повному включенню й залученню їх до місцевої  спільноти».

  • Закон України «Про місцеві державні адміністрації», Ст. 23: «Місцева державна адміністрація… створює мережу, забезпечує зміцнення і розвиток матеріально-технічної бази закладів соціального захисту населення, підвищення рівня і якості обслуговування в них», Ст. 34: «Місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм відповідними обласними, районними радами» та Ст. 35: «Місцеві державні адміністрації не мають права втручатися у здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень».

Зважаючи на викладені факти, робота міні-гуртожитку для інвалідів з розумовою відсталістю опинилася під загрозою. Приміщення міні-гуртожитку знаходиться на балансі КП «Київжитлоспецексплуатація». Оскільки офіційних документів про право користуватися приміщеннями немає, постачальники газу, електроенергії та води не можуть укласти договори постачання, тож заклад в будь-який момент може бути відрізаний від комунікацій.


 

Під загрозою опинилося не просто існування комунальної установи системи соціального захисту інвалідів, а результати багаторічної напруженої роботи десятків фахівців декількох управлінь та двох недержавних організацій, але головне – 10 років надій на щасливе життя 16 інвалідів з розумовою відсталістю після смерті їхніх батьків (вже троє інвалідів – сироти).

 

Нині родичі мешканців єдиної в Україні установи для підтриманого проживання інвалідів з розумовою відсталістю в громаді стоять перед вибором, як далі захищати право своїх дітей на достойне життя: чи звертатися до адміністративного суду з приводу бездіяльності керівництва Головного управління комунальної власності м. Києва, чи звертатися до найшанованіших українців та ЗМІ з проханням про публічне обговорення проблеми, чи шукати підтримки у міжнародної спільноти, чи подавати скаргу до Комітету ООН з прав інвалідів.Создан 09 дек 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником